Kościół we Włochach

Kościół dwóch parafii (św.Teresy Od Dzieciątka Jezus i Matki Boskiej Saletyńskiej) stoi przy ulicy Chrościckiego, księdza, którego staraniem został wzniesiony. I słusznie, przedwojenna Mickiewicza by się z Żoliborzem powtórzyła, a Mikowa to co to jest właściwie ? Księdzu się należy. Historia kościoła to historia tegoż kapłana. W 1929 roku Koelichenowie, właściciele Włoch, podarowali plac pod budowę świątyni. Powstał komitet budowy kościoła, który wzniósł drewnianą kaplicę, w 1930 roku odprawiono tam pierwszą mszę. W 1934 kardynał Kakowski erygował parafię pw Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i skierował na nią ks. dr Juliana Chrościckiego. Ten sprawny administrator założył tu dom parafiany, cmentarz, a nawet zorganizował trzy dzwony, które pochodziły ze zbiórek złomu miedzianego. Za okupacji uratował te same dzwony przed przetopieniem, kryjąc je w grobowcu. W tamtym czasie działał on i na innych płaszczyznach, m.in. dożywiając ludzi. Wspomaga konspirację. Uratował sporo Żydów z włochowskiego getta, wydając im metryki dawno zmarłych osób. Jakaś kurwa się zawsze znajdzie i sprzeda, więc ksiądz w 42 roku trafił na Pawiak, rok później na Majdanek. Nie zaniechał posługi religijnej dla współwięźniów, co w obozie nie było bezpieczne. Złożył śluby Matce Boskiej Saletyńskiej, że jeśli wróci żywy na parafię, zbuduje kościół z prawdziwego zdarzenia. I wrócił, tyle że z wydziarganym numerem 3689 i nadszarpniętym zdrowiem.

I ślub spełnił, metodą zbiórek, organizowania zabaw, loterii, mimo sprzeciwu i szykan nowej władzy. W 1953 w lewej nawie kościoła odprawiono pierwszą mszę. W 57 drewnianą kaplicę przeniesiono do Starych Włoch. W 1960 stanęły wieże i zawisły dzwony. W 1973 roku ksiądz Chrościcki zmarł.

DSC00823

DSC00827

DSC00838

DSC00842

PS. Ostatnio zgubiłem kontakt z blogiem. Zmiana roboty, godziny biurowe, zamiast 6-aż skończysz, czyli do południa. No i się zdezorganizowałem, nie mam kiedy fot robić i jestem wolny o godzinie, której z przyzwyczajenia już nic nie robię. Się nadrobi…

About these ads

~ - autor: sirencityboy w dniu Wrzesień 13, 2009.

Odpowiedzi: 8 to “Kościół we Włochach”

  1. Bardzo ciekawa historia – dzięki. Zastanawiam się tylko nad stylem tego kościoła. Jest to w ogóle jakiś styl?

  2. Nie mam zielonego pojecia…

  3. Za każdym razem kiedy znajduję się obok tego kościoła i próbuję wejść, jest zamknięty. A naprawdę mam nie po drodze… jak pech to pech.

  4. http://www.swietateresa.pl

  5. w artykule jest mowa o tzw.”getcie włochowskim” wdzięczny będę o zapodanie bliższych szczegółwów dotyczących tego tematu,ponieważ pierwszy raz spotykam się z takim określeniem.

    • Moja ś.p.pamięci Babcia wspominała wielokrotnie o więzniach przetrzymywanych na terenie węzła kolejowego Notecka może ktoś coś wie na ten temat a może jakieś linki o historii Włoch? prosze o info

  6. Getto to moze troche przesadzone slowo. Z tego co wiem w forcie wieziono Zydow. Byly tam tez magazyny, dokonywano tam egzekucji. To temat malo opisany, blizszych szczegolow nie znam sam.

  7. Włochy jako dzielnica to też kawałek historii warszawskich ewangelików… Do dziś we Włochach jest kościół filialny mojej parafii ewangelickiej św. Trójcy.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

 
Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Dołącz do 64 obserwujących.

%d bloggers like this: